Menu
WeddingMag
Svatební hostina

Jak podávat víno na svatební hostině

Evžena Janovská

Evžena Janovská

20. 8. 2018

Víno je nedílnou součástí svatební hostiny, často i jejího začátku. Jako aperitiv se často používá pravé šampaňské, tj. víno z oblasti Champagné nebo sekt, což je druh vína. Víno je ušlechtilý nápoj, proto je třeba při jeho podávání dodržovat určité zásady.

Dodržet správnou teplotu při servírování

Pro udržení správné chuti vína je třeba ho servírovat při správné teplotě. Jelikož při servírování stoupne teplota vína asi o 2 °Celsia, je nutné vychladit víno o 2 °Celsia více, než je doporučeno ke konzumaci.

Pravé šampaňské a sekty servírujeme při teplotě 5 °Celsia, bílá vína při teplotě cca 7 °Celsia, silná bílá vína při teplotě cca 10 °Celsia. Růžová vína servírujeme při stejné teplotě jako bílá vína.

Mladá červená vína jsou servírována obvykle při teplotě 8 °Celsia, červená vína s bohatým obsahem taninu při teplotě 15 až 17 °Celsia, ostatní červená vína při teplotě 10 až 13 °Celsia.

Jak vybírat víno? Ne každé víno se hodí ke každému jídlu

Nalévat do správného druhu sklenice

Nejen víno, ale i sklenice má lahodit oku a navodit příjemnou atmosféru. Víno neslouží k zahnání žízně, ale k vychutnávání. Sklenky na víno jsou bezbarvé, z tenkého skla se stopkou ve tvaru kalicha. Barevné sklenky nejsou vhodné, zkreslují barvu vína. Sklenky musí být vždy čisté a suché.

Na šampaňské, sekty a šumivá vína se používají úzké sklenky, tzv. flétny, aby bylo vidět perlivost vína. Sklenky na bílé a růžové víno bývají u horního konce tulipánovitě zúženy, otvor by měl mít průměr 46 mm. Sklenky pro červená vína jsou ve spodní části rozšířenější a nahoře otevřenější, otvor je v průměru 60 mm.

Objem sklenky je dán typem vína, pro bílá a růžové vína má být alespoň 200 ml. Pro červená vína alespoň 400 ml. Sklenka se nenalévá plná, aby bylo možno s ní zatočit a vnímat uvolňující se vůně.

Jaká svatební jídla letí? Vyberte si menu pro svatební hostinu

Jak správně držet sklenici na víno

Sklenici držíme vždy za stopku nebo za patku. Naplníme ji pouze do třetiny a kruhovitým pohybem jí potom „zavíníme“. Nikdy nedržte sklenku nahoře, osahaná sklenka není vaší dobrou vizitkou. Kromě toho v ní víno rychleji zteplá a jeho chuť mírně ztratí na kvalitě.

vino-svatba-karafa

Podávání vína

Před podáváním vína vyzveme významného hosta k degustaci. Do sklenice nalijeme asi třetinku vína a počkáme, až posoudí jeho kvalitu. Host hodnotí vzhled, vůni, teplotu, teprve po schválení nalejeme i ostatním hostům.

Na svatební hostině naléváme víno nejprve ženichovi, potom nevěstě a dále postupujeme podle pořadí důležitosti. Víno naléváme zprava, po stěně sklenky, sklenku neplníme po okraj, ale maximálně do 1 cm od konce kraje. Při držení láhve si pomáháme ubrouskem, při nalévání mírným pootočením zachytíme kapky do ubrousku.

Jaký alkohol se hodí na přípitek?

Podávání šumivých vín, sektů, šampaňského

Šumivá vína, pravé šampaňské a sekty by se měly podávat v chladícím kbelíku s ledem a vodou. Nejprve odstraníme kryt hrdla, potom opatrně uvolníme drátěný košíček, který zabezpečuje zátku, a palcem ji jistíme. Položíme na ni složený ubrousek a pozvolným otáčením a tahem ji uvolňujeme. Vystřelování zátky patří k silvestrovským oslavám, nikoli ke svatbě.

Podávání bílých a růžových vín

Bílá a růžová vína se servírují v nádobě s vodou a ledem. Nádoby se plní do jedné třetiny ledem a dolévají se asi do poloviny vodou. Láhev vína se vloží našikmo do kbelíku a zakryje plátěným ubrouskem, složeným do trojúhelníku. Láhev vína se otevře běžnou vývrtkou a hrdlo láhve se otře. Dekantují se pouze plná bílá a růžová vína, lehká vína se nedekantují.

Svatební menu. Udělejte radost sobě i svým hostům

 

Podávání červených vín

Červená vína se servírují v košíčku na vína, ve kterých mají láhve podobný sklon jako ve sklepě. Důvodem je stabilita možných usazenin v láhvi. Láhev se otevře vývrtkou a otře se hrdlo láhve. U červených vín se provádí dekantace, výjimkou jsou jednoduchá, lehká vína.

Co je dekantace vína

Dekantace znamená přelití vína do karafy, nádoby určené pro uvolnění maxima aromatických a chuťových látek. Dekantací se odděluje sediment, tj. vysrážené taniny a barvivo od vína a víno se provzdušní a zharmonizuje se. Dekantují se zejména mladá vína s výraznou strukturou a silná vína, bílá, růžová i červená.

Před dekantací je třeba karafu tzv. „vyvínit“. „Vyvínění“ provedeme nalitím nepatrného množství vína do karafy a krouživým pohybem ho opatrně vyléváme do sklenky. Při nalévaní vína otevřenou láhev opatrně přelijeme nad zapálenou svíčkou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak podávat víno na svatební hostině